"; ?>

paydayloans

ŻEGLARSKI SEZON – SUKCESY, STARTY, SZKOLENIA,

SEZON 2010 dla żeglarstwa na Politechnice Gdańskiej był niezmiernie udany, głównie ze względu na osiągnięcie wielu sukcesów sportowych.
Głównym celem w tym sezonie był co najmniej jeden medal na Mistrzostwach Polski kl. Omegi Sport, a także miejsce na „pudle” Pucharu Polski dwóch naszych załóg; takie wyniki miały być drogą do sukcesu indywidualnego i drużynowego na AMP w Wilkasach.

Już na początku sezonu było widać, że jest dobrze, obydwie załogi plasowały się w „czubie” regat PP, godnie rozsławiały imię uczelni, najgorszy wynik to 6 m-ce; udało się wystartować w 9-10 imprezach, a w Mrągowie byliśmy współorganizatorem regat.
W Mistrzostwach Polski, które odbyły się na początku sierpnia w Pucku, uzyskaliśmy doskonały wynik, dublet żeglarzy – studentów PG, Aleksander Fereniec - złoto, Tymon Sadowski - srebro. O ile Alek zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski już w przedostatnim wyścigu, wygrywając 5 z 9 rozegranych wyścigów, o tyle Tymon do końca toczył pasjonującą, zwycięską walkę o Wicemistrza Polski.
Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski są najlepszym dowodem na to, że koncepcja autora tj. starty w Pucharze Polski, jako element przygotowania do dobrego wyniku w AMP, (czyli metoda startowa), sprawdziła się w 100%. W tych regatach wygraliśmy wszystko co można było wygrać. Po pasjonującej walce nasze 4 załogi zdobyły komplet medali w klasyfikacji indywidualnej, wyprzedzając w Generalnej Klasyfikacji Drużynowej wszystkie uczelnie, a drugą PW Warszawa aż o 7 punktów.

Medale zdobyli:
Złoto – Filip Pietrzak – sternik (załoga Jakub Grzesiak i Karol Modrzyński),
Srebro – Aleksander Fereniec – sternik (załoga Paweł Bonikowski i Piotr Miszkiewicz),
Brąz – Tymon Sadowski – sternik (załoga Michał Wojtowicz i Karol Dołęga).
Nasza damska załoga zajęła 1 miejsce w kategorii kobiet na 22 startujące dziewczyny:
Anna Chamier-Ciemińska – sternik (załoga Antonina Żółtowska i Monika Kordek).

Drużynowo:

W Generalnej Klasyfikacji Wszystkich Uczelni W klasyfikacji uczelni Technicznych
1 PG Gdańsk 3 pkt 1 PG Gdańsk
2 PW Warszawa 10 pkt 2 PW Warszawa
3 UJ Kraków 37 pkt 3 PRz Rzeszów
4 PRz Rzeszów 37 pkt 4 PP Poznań
5 UWM Olsztyn 37 pkt 5 PL Lublin

Pomimo wyraźnej przewagi nad rywalami, wyniki AMP rozstrzygnęły się niemal w ostatnim wyścigu, rywalizacja była bardzo emocjonująca. Od kilku lat w tej konkurencji wiodą prym uczelnie techniczne, a głównie PW Warszawa i PG, tym razem nasza uczelnia zdecydowanie wygrała wszystkie klasyfikacje. Ekipa żeglarzy zdobyła najwięcej pkt (75) w rywalizacji AMP spośród wszystkich dyscyplin startujących z naszej uczelni w tegorocznych rozgrywkach. W zakończonej żeglarstwem rywalizacji między uczelniami Polski AMP, Politechnika Gdańska zajęła 3 miejsce wśród Uczelni Technicznych, regulamin tej imprezy umożliwia start w 40 dyscyplinach sportowych, a 30 najlepszych wyników liczy się do punktacji, PG startowała w 34 dyscyplinach.
Natomiast w klasyfikacji Pucharu Polski kl. Omega Sport, gdzie liczonych 7 najlepszych imprez w ciągu sezonu, obydwie politechniczne załogi zakończyły na „pudle”: A. Fereniec 1- m-ce, T. Sadowski 3 m-ce. Cały miniony sezon należy uznać za sukces bez precedensu, który trudno będzie powtórzyć, można jedynie pracować nad wyrównaniem takich rezultatów. Sukces jest wynikiem dużej pracy włożonej głównie przez wspomnianych zawodników. Duże znaczenie miały również środki finansowe, którymi dysponowaliśmy z programu „Żeglowanie na PG” i jak widać wykorzystaliśmy je należycie.
Sukcesy żeglarzy były zauważone i docenione przez Władze Uczelni, zostaliśmy zaproszeni na Posiedzenie Senatu PG, gdzie z rąk Rektora Henryka Krawczyka otrzymaliśmy gratulacje od niego samego i w imieniu Senatora RP Janusza Rachonia, było to miłym uwieńczeniem pracy dla nas wszystkich.
Równie dobrze żeglarstwo wypada w szkoleniu, gdzie w Iławie już od 7 lat organizowane są kursy żeglarskie i motorowodne na podstawowe stopnie. W tym roku przeszkolono 57 osób, z tego 52 osoby zdały egzamin.
Przy przychylności Władz Uczelni i Wydz. O i O (dysponent środków), te dwie dziedziny żeglarstwa mają się doskonale. Od wielu lat zostały wypracowane odpowiednie formy do realizacji wyznaczonych celów, efekty pracy widać gołym okiem. Żeglarstwo angażuje organizacyjnie niewiele osób, poza autorem, pełnomocnika Rektora ds. żeglarstwa Dziekana Marka Dzidę i Prodziekana Janusza Kozaka oraz paru studentów Sekcji.
Od kilku lat zaznacza się duża luka w żeglarskiej działalności naszej uczelni, jest to po prostu brak jachtów uczelnianych, na których studenci i pracownicy PG mogliby doskonalić swoje umiejętności praktyczne, jak i spędzać czas w symbiozie z przyrodą. Problem ten jest bardzo ważny, tym bardziej, że PG szczyci się morskimi korzeniami, praktycznie uwarunkowanymi geograficznie, a brak jachtów uczelnianych hamuje każdą inicjatywę, głównie rozwój masowego żeglarstwa. Na naszej uczelni jest wielu znakomitych żeglarzy, przy zwarciu szeregów wszystkich zainteresowanych, może udałoby się odnieść sukces, wypełnić tę lukę i zdobyć potrzebne środki na zakup kilku jachtów. Żeglarstwo to nie tylko sport, to sposób na życie, rekreacja, wypoczynek, kontakt z przyrodą i doskonała promocja naszej Alma
Opracował: Jakub Pankowski
CSA PG

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany żeby komentować ten wpis.